Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), globalne moce odnawialnych źródeł energii (OZE) do 2030 roku wzrosną o imponujące 11 tys. GW, co niemal trzykrotnie zwiększy ich udział w światowej produkcji energii. Najważniejszym elementem tego wzrostu będzie fotowoltaika, która według prognoz IEA odpowiadać będzie za aż 80% nowych mocy. Energia słoneczna zdominowała sektor OZE dzięki coraz niższym kosztom produkcji, przyspieszonym procesom inwestycyjnym oraz szerokiej akceptacji społecznej. Wraz z energetyką wiatrową, która również rozwija się w szybkim tempie, OZE mają stanowić 30% globalnej produkcji energii już za siedem lat.
Rosnący udział fotowoltaiki i energetyki wiatrowej w globalnym miksie energetycznym wynika z ich wyjątkowej opłacalności oraz wsparcia politycznego w wielu krajach. Dzięki temu, że technologie te stają się najtańszym sposobem rozbudowy mocy. Zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przedsiębiorstwa komercyjne coraz częściej wybierają OZE, aby obniżyć swoje rachunki za energię oraz zmniejszyć ślad węglowy.
Wielkim liderem w transformacji energetycznej są Chiny, które do 2030 roku będą odpowiadać za 60% nowych mocy OZE. Co drugi megawat mocy zainstalowanych na świecie w tym czasie powstanie właśnie w Państwie Środka. Również Unia Europejska i Stany Zjednoczone znacząco przyspieszą rozwój OZE, podwajając tempo inwestycji w nadchodzących latach. Indie, które także dynamicznie rozwijają swoją energetykę odnawialną, szczególnie w sektorze fotowoltaiki dachowej, będą jednym z najszybciej rosnących rynków.
Jednakże szybki rozwój OZE niesie za sobą również wyzwania. W wielu krajach, zwłaszcza rozwijających się, istnieją poważne bariery związane z infrastrukturą sieciową oraz kosztami finansowania inwestycji. Opóźnienia w rozwoju infrastruktury sprawiają, że na przyłączenie do sieci czeka już ponad 1650 GW mocy, a liczba ta ciągle rośnie.
IEA podkreśla, że szybki wzrost produkcji energii z OZE, zwłaszcza z fotowoltaiki i energetyki wiatrowej, wyprzedza cele, jakie stawiają sobie poszczególne kraje. Prognozy wskazują, że energia wiatrowa i słoneczna stanowić będą około 70% produkcji energii w krajach takich jak Niemcy, Portugalia czy Holandia. Dla wielu państw kluczowe będzie wprowadzenie elastycznych rozwiązań, takich jak magazynowanie energii oraz bilansowanie popytu, aby uniknąć przeciążeń i nadmiarowej produkcji energii.
Pomimo postępującego wzrostu OZE, raport wskazuje, że inne technologie, takie jak bioenergetyka czy geotermia, mogą tracić na znaczeniu z powodu braku regulacyjnego wsparcia. Z kolei wodór pozostaje technologią o stabilnym, choć niewielkim wzroście. W 2030 roku OZE mają odpowiadać jedynie za 4% światowej produkcji wodoru, co oznacza, że na ten obszar wciąż potrzebne są większe inwestycje.
Więcej informacji: