Sytuacja na rynku terminowym – Analiza Sierpnia 2024

Ostatnim razem mówiliśmy o niespodziewanych wahaniach cen na Rynku Bilansującym i częściowo w konsekwencji na Rynku Dnia Następnego, tym razem chcemy Państwu opowiedzieć o sytuacji na rynku terminowym.

Na rynku terminowym wytwórcy lub spółki obrotu mogą sprzedać lub kupić określoną ilość energii elektrycznej na przyszłe okresy, takie jak miesiąc, kwartał lub rok. Trendy na rynku terminowym mogą budzić zarówno nadzieję u jednych na tani prąd, jak i panikę u innych dlaczego?. Sprawdźmy, jaka była sytuacja w sierpniu i pierwszej połowie września.

W sierpniu ceny energii elektrycznej na nadchodzące okresy były dość wysokie:

· Cena 1 MWh energii na każdą godzinę, tzw. produkt BASE_Y-25, osiągnęła maksymalny poziom 481 PLN/MWh. Obecnie, na dzień 13.09.24, cenawynosi 443 PLN/MWh.

· Podobnie wygląda sytuacja z ceną energii elektrycznej na ostatnie miesiące bieżącego roku: jeśli w sierpniu maksymalna cena za dostawę 1 MWh w każdej godzinie 4 kwartału wynosiła 464 PLN/MWh (tzw. produkt BASE_Q4-24), to 13.09.24 cena wynosiła już 430 PLN/MWh.

Co wpływa na kierunek zmian cen? Oczywiście ceny gazu, uprawnień do emisji CO2, węgla energetycznego. Dodatkowo, na rynek oddziałuje również każda sytuacja polityczna na świecie, która związana jest bezpośrednio lub pośrednio z surowcami energetycznymi. Jesteśmy przekonani że nasi partnerzy postępują słusznie, zabezpieczając ryzyko cenowe na kilka lat do przodu razem z Ekovoltis..

Właśnie na takie sytuacje oferujemy szereg produktów i usług – sprawdź

Spójrzmy na wolumeny produkcji energii OZE i pogodę.

Statystycznie, generacja energii ze źródeł fotowoltaicznych w Polsce zmniejsza się w sierpniu względem lipca. Dzieje się tak dlatego, że dzień staje się coraz bardziej krótszy. W tym roku na zmniejszenie wielkości generacji wpłynęło także to, że PSE bardziej ograniczało moce fotowoltaiczne niż w lipcu.

Udział pogodo zależnych źródeł wytwarzania (wiatr i słońce) w produkcji energii elektrycznej w Polsce wyniosły w sierpniu 27,7%. Szybko rośnie jednak liczba godzin w których PSE ograniczają produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Przyczyną jest ograniczona konsumpcja odbiorców końcowych oraz mała elastyczność elektrowni konwencjonalnych, które muszą produkować energię na poziomach swoich minimów technicznych. W takich sytuacjach dochodzi do nadmiaru podaży energii w systemie, co powoduje konieczność odłączenia przez operatora części źródeł OZE.

Warte uwagi

 

· W sierpniu w Polsce z węgla wytworzono 6,739 TWh energii elektrycznej co oznacza, że udział węgla w strukturze wytwarzania spadł do najniższego w historii -52,5%.
https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/rynek-energii-elektrycznej-w-polsce-na-tle–niemiec-i–ue-w-sierpniu-2024–analiza-trendow-miesiecznych-i-sezonowych-na-tle-ostatnich-13-miesiecy-

· Im więcej będzie energii z morskich farm wiatrowych, tym mniejsze koszty zakupu energii elektrycznej mają ponosić obywatele i przedsiębiorcy w kraju
https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/20254907/morskie-wiatraki-obniza-ceny-energii-w-polsce-o-ile

Analiza Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) pokazuje, że jeśli do miksu energetycznego Polski zostanie wprowadzone 18 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej (MEW), to cena energii może spaść nawet o 50 proc. w porównaniu do ceny, którą uzyskamy przy wprowadzeniu 5,9 GW. Rozwój offshore ma oznaczać też oszczędności dla gospodarki w postaci niższych kosztów zakupu paliw i zmniejszonych kosztów pozyskania uprawnień do emisji CO2.

· Krótsze przerwy w dostawie prądu, lepsza jakość dostarczanej energii elektrycznej, łatwiejsza współpraca OZE z sieciami – magazyny energii mają wiele zalet. (Źródło: URE)

„Budowa magazynów energii elektrycznej stanowi istotny element transformacji energetycznej. Pozwala bowiem na ograniczenia czasu przerw w dostawie energii elektrycznej, poprawia parametry jakościowe dostarczanej energii oraz pozytywnie wpływa na współpracę sieci dystrybucyjnej z

lokalnymi odnawialnymi źródłami energii. Magazyny mają również stanowić alternatywę dla droższych i bardziej czasochłonnych inwestycji w rozbudowę klasycznych linii i stacji elektroenergetycznych” – czytamy w raporcie Prezesa URE. Prezes URE podkreśla więc, że magazyny energii są kluczowym elementem na drodze, pozwalającym na poprawę stabilności i jakości dostaw energii oraz integrację z lokalnymi źródłami OZE, co stanowi tańszą alternatywę dla tradycyjnych inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną.

Autor: Andreeva Liubov