URE: Analiza rynku gazu w III kwartale 2024 roku

Trzeci kwartał 2024 roku przyniósł istotne zmiany na polskim rynku gazu ziemnego, zarówno pod względem cenowym, jak i wolumenowym. Dane wskazują na kontynuację trendów spadkowych w zakresie cen gazu na rynkach hurtowych oraz różnice w strukturze obrotu między transakcjami OTC (over-the-counter) a kontraktami zawieranymi na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Warto przypomnieć, że na rynku gazu obowiązuje tzw. obligo giełdowe, które zobowiązuje podmioty zajmujące się sprzedażą gazu do realizacji co najmniej 55% obrotu paliwem gazowym poprzez rynek regulowany, jakim jest TGE.

Średnie ceny gazu ziemnego w transakcjach realizowanych w punkcie wirtualnym OTC w III kwartale 2024 roku wyniosły 192,15 zł/MWh, co oznacza spadek o ponad 22% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023. Jednocześnie, średnia cena paliwa gazowego w kontraktach zawartych na TGE wyniosła 252,29 zł/MWh, czyli o ponad 8% mniej niż rok wcześniej.

Zmiany te wynikają z poprawiającej się sytuacji rynkowej w Europie, stabilizacji podaży oraz rosnącego udziału dostaw LNG, które złagodziły presję na ceny.

W III kwartale 2024 roku wolumen hurtowej sprzedaży gazu ziemnego w transakcjach OTC wzrósł o 0,7 TWh (r/r), osiągając poziom 4,6 TWh. W tym samym czasie wolumen gazu dostarczonego w ramach kontraktów zawartych na TGE zmniejszył się o 5,1 TWh, do poziomu 19,7 TWh. Oznacza to dalszy rozwój rynku OTC jako ważnego punktu obrotu gazem ziemnym.

Zmiany na rynku gazu widoczne są również w strukturze przepływów przez polski system przesyłowy. W III kwartale 2024 roku ilość gazu wysokometanowego przesyłanego przez system zmniejszyła się o 10,6% w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrosły natomiast dostawy gazu przez terminal LNG – o 7,5% (r/r). Z kolei import gazu z Unii Europejskiej spadł o 39%, co wskazuje na większe znaczenie LNG jako źródła zaopatrzenia Polski.

Na koniec III kwartału 2024 roku koncesję na obrót paliwami gazowymi posiadało 185 podmiotów, z czego 82 aktywnie uczestniczyły w obrocie gazem ziemnym. Dane te wskazują na stabilność rynku i utrzymującą się aktywność kluczowych uczestników.

Obserwowane w III kwartale 2024 roku zmiany na rynku gazu ziemnego odzwierciedlają zarówno wpływ warunków rynkowych, jak i dostosowania do zmieniającej się struktury dostaw. Spadki cen, wzrost znaczenia transakcji OTC oraz zmiany w źródłach importu gazu pokazują, jak dynamicznie kształtują się warunki na polskim rynku gazu. Szczegółowe dane na temat obrotu gazem można znaleźć na stronie URE w zakładce „Hurtowy rynek gazu ziemnego – monitoring”.

 

Więcej informacji:

https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/12292,Rynek-gazu-w-III-kwartale-2024-r-spadek-cen-w-kontraktach-OTC-i-TGE-wzrost-wolum.html