ESG: status wdrożenia dyrektywy CSRD w krajach UE

4 pażdziernika 2024

Pomimo terminu 6 lipca, sześć państw członkowskich UE nie dokonało jeszcze transpozycji dyrektywy CSRD do prawa krajowego. W sierpniu Bułgaria i Włochy były jedynymi krajami, które przyjęły przepisy wdrażające CSRD. Austria, Belgia, Grecja, Malta, Portugalia i Islandia wciąż nie rozpoczęły konsultacji ani nie wprowadziły odpowiednich przepisów. Do tej pory 14 państw uchwaliło przepisy implementujące CSRD, 8 ma projekty legislacyjne, a 2 inne kraje przeprowadziły konsultacje.

W Polsce projekt ustawy transponującej CSRD został opublikowany w kwietniu 2024 roku. W ramach polskich przepisów przewiduje się, że przedsiębiorstwa będą musiały publikować raporty zrównoważonego rozwoju na swoich stronach internetowych w ciągu 12 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Dodatkowo, raporty te będą musiały być dostępne publicznie przez co najmniej pięć lat.

We Francji przyjęcie CSRD zostało połączone z podniesieniem progów dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania. Początkowe limity dotyczące aktywów (20 mln EUR) i obrotów (40 mln EUR) zostały zwiększone odpowiednio do 25 mln EUR i 50 mln EUR. Francja wymaga także, aby przedsiębiorstwa niefinansowe, które były wcześniej objęte wymogami raportowania zgodnie z dyrektywą NFRD, kontynuowały publikowanie raportów na podstawie starych przepisów w roku 2024.

Niemcy są w trakcie finalizowania procesu legislacyjnego wdrażającego CSRD. Niemieckie przepisy przewidują, że spółki zależne, objęte raportowaniem przez spółki macierzyste, będą mogły korzystać ze zwolnień, o ile raporty te zostaną opublikowane w określonym terminie i spełnią wymogi dotyczące dostępności.

Litewskie przepisy wdrażające CSRD zostały uchwalone i weszły w życie w lipcu 2024 roku. Firmy państwowe i komunalne są objęte obowiązkiem raportowania, a raporty muszą być dostępne publicznie przez co najmniej pięć lat. Na Węgrzech transpozycja CSRD została zakończona, a progi dotyczące bilansu i przychodów zostały określone w lokalnej walucie (HUF), co oznacza, że ich równowartości w EUR mogą nieznacznie różnić się od wartości określonych w dyrektywie. Węgry wprowadziły także przepisy, które zezwalają na publikację raportów w jednym z oficjalnych języków UE, co zwiększa elastyczność w raportowaniu.

Dania przyjęła przepisy wdrażające CSRD, rozszerzając jej zakres na dodatkowe podmioty, takie jak fundacje i spółdzielnie. Wprowadzono obowiązek publikacji raportów finansowych i raportów zrównoważonego rozwoju w formacie cyfrowym i muszą być dostępne publicznie na stronach internetowych firm. Publikacja raportów powinna nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego.

Szwecja również przyjęła CSRD, z przepisami wchodzącymi w życie 1 lipca 2024 roku. Jednakże, aby umożliwić firmom odpowiednie przygotowanie się do nowych obowiązków, pierwsze raporty zrównoważonego rozwoju będą wymagane dopiero w 2026 roku dla okresów rozliczeniowych rozpoczynających się po 30 czerwca 2024 roku.

Więcej informacji:

https://media.licdn.com/dms/document/media/D4D1FAQEE3_P9PJ6qgA/feedshare-document-pdf-analyzed/0/1727358717505?e=1728518400&v=beta&t=H44gWL7EuGacldRfUebhkLOVYiIF1o3X944VotjjG4k