Ekovoltis News

5 grudnia 2024

Sytuacja na rynku energii elektrycznej

Listopad na rynku surowców energetycznych rozpoczął się od dużych wahań cen, szczególnie gazu, energii elektrycznej, węgla i uprawnień do emisji CO2. W pierwszej części miesiąca wysokie ceny na rynku energii elektrycznej były efektem mniejszej produkcji z odnawialnych źródeł, podczas gdy ceny gazu rosły z powodu niepewności geopolitycznych i prognoz chłodnej zimy. Węgiel oraz uprawnienia do emisji podążały za trendami na rynku gazu, doświadczając wahań cen. Artykuł przedstawia szczegóły zmian na rynkach surowców energetycznych w listopadzie 2024 roku.

MKiŚ: zamrożenie cen energii na 2025 rok dla gospodarstw domowych

Projekt zakłada, aby maksymalna cena za energię elektryczną wynosiła 0,50 zł netto/kWh, co oznacza utrzymanie stawki obowiązującej w drugiej połowie 2024 roku. Co istotne zamrożenie cen energii nie będzie obejmowało firm z sektora MŚP, samorządów ani podmiotów użyteczności publicznej, dla których ceny rynkowe pozostają na poziomie poniżej ceny maksymalnej 693 zł/MWh.

PSE ogłosiły okresy przywołania na rynku mocy w dn. 6 listopada br.

Miało to na celu zapewnienie stabilności systemu elektroenergetycznego w Polsce. Było to dopiero drugi raz w historii, gdy zastosowano ten mechanizm. Decyzja została podjęta w związku z trudną sytuacją w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, która wynikała z kilku kluczowych czynników: niekorzystnych warunków pogodowych, wzrostu zapotrzebowania na energię, planowego odstawienia kluczowych jednostek wytwórczych.

Transformacja polskiego systemu elektroenergetycznego w latach 2025–2040

Analiza PSE przedstawia kompleksową analizę przyszłych wyzwań i kierunków rozwoju polskiego systemu elektroenergetycznego. Prognozy wskazują, że roczne zużycie energii w Polsce wzrośnie z poziomu 162 TWh w 2025 roku do 215 TWh w 2040 roku, co oznacza wzrost o 32,7%. Moc zainstalowana w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych (w tym morskich) zwiększy się z obecnych 20 GW do 70 GW w 2040 roku, co oznacza przyrost o 250%. Udział węgla w produkcji energii zmniejszy się z 49% w 2023 roku do poniżej 20% w 2040 roku, co oznacza redukcję o około 60%.

Przewodnik ESG dla MŚP – kluczowe informacje dla przedsiębiorstw

Publikacja zawiera szereg praktycznych wskazówek, które wspierają przedsiębiorstwa w procesie wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. Dzięki udziałowi ekspertów, w tym przedstawiciela Ekovoltis, Rafała Staśkiewicza opracowanie dostarcza konkretnych narzędzi, które pomagają firmom dostosować się do wymogów regulacyjnych i oczekiwań rynkowych. Szczególną uwagę zwrócono na dostępne źródła finansowania transformacji w kierunku ESG. Opisano możliwości pozyskania wsparcia finansowego, które mogą pomóc firmom w realizacji projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem, w tym w zakresie modernizacji energetycznej.

Ekovoltis podpisał kontrakt na dostawę zielonej energii elektrycznej dla Grupy Agora i należącej do niej Grupy Eurozet.

Firma Ekovoltis, będąca częścią silnej grupy kapitałowej Michała Sołowowa, do której należą m.in. Cersanit, Synthos, Barlinek oraz firmy działające w obszarze zielonej energii, takie jak Corab, Orlen Synthos Green Energy czy Hydrogen Tech, z dumą ogłasza podpisanie dwuletniego kontraktu na dostawę zielonej energii elektrycznej dla Grupy Agora oraz należącej do niej Grupy Eurozet. Energia ta pochodzi wyłącznie z odnawialnych źródeł i jest całkowicie pozbawiona śladu węglowego.

ESG: status wdrożenia dyrektywy CSRD w krajach UE

Pomimo terminu 6 lipca 2024 roku, sześć państw członkowskich UE nie dokonało jeszcze transpozycji dyrektywy o obowiązkach raportowania ESG do prawa krajowego. W sierpniu Bułgaria i Włochy były jedynymi krajami, które przyjęły przepisy wdrażające CSRD. Austria, Belgia, Grecja, Malta, Portugalia i Islandia wciąż nie rozpoczęły konsultacji ani nie wprowadziły odpowiednich przepisów. Do tej pory 14 państw uchwaliło przepisy implementujące CSRD, 8 ma projekty legislacyjne, a 2 inne kraje przeprowadziły konsultacje.