Bieżąca sytuacja na rynkach energii elektrycznej

Rynek Dnia Następnego energii elektrycznej

Październik na Rynku Dnia Następnego (RDN) okazał się sumarycznie droższy od września. Średnia arytmetyczna cen w październiku wyniosła ponad 450 PLN/MWh.

Wyższe ceny w październiku były wynikiem mniejszej produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych, a także zmniejszonego importu taniej energii ze Szwecji z powodu braku dostępnego połączenia POL-SWE.

Najwyższa cena w październiku miała miejsce 7 października o godzinie 20:00 i wyniosła 1 407,56 PLN/MWh.

Z kolei najniższa cena wystąpiła o godzinie 16:00 w dniu 18 października i wyniosła –37,01 PLN/MWh.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z platformy Reuters

Kontrakt bazowy na dostawę energii elektrycznej BASE_Y25

Ceny kontraktu bazowego na rok 2025 w październiku znajdowały się w trendzie spadkowym. Pod koniec września cena kontraktu wzrosła do około 436 PLN/MWh, po czym systematycznie spadała do końca pierwszego tygodnia października. W połowie miesiąca cena wzrosła z poziomu 421 PLN/MWh do 431 PLN/MWh. Na początku drugiej połowy października cena ponownie zaczęła spadać, osiągając poziom około 422 PLN/MWh 28 października 2024 roku. Podobnie jak w przypadku cen węgla i gazu, ceny kontraktu rocznego na 2025 rok zaczęły rosnąć po ogłoszeniu prognoz wskazujących niższe niż przewidywano temperatury w Europie w nadchodzących miesiącach. Dodatkowo prognozy dotyczące produkcji OZE zakładały niski wolumen wytwarzania energii w Europie Środkowej, co dodatkowo wpłynęło na wzrost cen kontraktu.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z platformy Reuters

Gaz naturalny, kontrakt miesięczny na dostawę w grudniu 2024
(TTF DEC’24)

Ceny gazu naturalnego w październiku 2024 roku doświadczyły dużych wahań cenowych. Na początku miesiąca ceny gazu wzrosły z powodu rynkowych obaw w związku z możliwością uderzenia Izraela w irańską infrastrukturę jądrową oraz naftową, co doprowadziłoby do eskalacji konfliktu. Następnie, w połowie miesiąca, ceny gazu spadły, po ukazaniu się informacji, że Izrael, za namową Stanów Zjednoczonych, przeprowadził umiarkowany atak na irańską infrastrukturę. W drugiej połowie miesiąca ceny gazu w holenderskim hubie TTF ponownie wzrosły po aktualizacji prognoz pogodowych, które przewidywały zimniejszą niż zazwyczaj zimę u największego europejskiego konsumenta gazu – Niemiec. Dodatkowo, warunki pogodowe na kolejne tygodnie listopada sugerują znaczące zmniejszenie produkcji energii z OZE w Europie. Kontrakty gazowe na pierwszy kwartał 2025 roku na TTF są obecnie wyceniane na poziomie 41 EUR/MWh. Z kolei najpłynniejszy kontrakt z dostawą na grudzień 2024 roku jest wyceniany na 40,98 EUR/MWh.

Brak wiatru oraz okres jesienno-letni powodują, zwiększoną aktywność źródeł wytwórczych produkujących energię ze źródeł nieodnawialnych, takich jak gaz i węgiel. Na dzień 6 listopada prognozuje się produkcję energii wiatrowej w Niemczech na poziomie 1 GW, gdzie średni historyczny wolumen produkcji na ten okres roku wynosi 19 GW.

Dodatkowo w ostatni weekend (02.10-03.10) Iran kolejny raz zaczął grozić atakiem na Izrael, co ponownie spowodowało dodatkową nerwowość na rynku i przełożyło się na cenę gazu.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z platformy Reuters

Węgiel API2 (Amsterdam - Rotterdam - Antwerpia)

Cena węgla ARA w październiku 2024 roku wzrosła z poziomu 117,15 USD/tona 2 października do poziomu około 122 USD/tonę 8 października. Historycznie ceny węgla są w dużej mierze zależne od cen gazu. W związku z dużymi napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie na początku miesiąca wzrastające ceny gazu spowodowały zwiększony popyt na węgiel. 22 października ceny węgla spadły do poziomu 117 USD/tona. W ostatnim tygodniu października ceny węgla zaczęły dynamicznie wzrastać, głównie z powodu prognoz niższych temperatur w Niemczech i Francji na najbliższe tygodnie oraz dużego spadku generacji OZE.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z platformy Reuters

Kontrakty na uprawnienia do emisji CO2

Na początku października ceny kontraktu grudniowego 2025 roku doświadczyły dużego spadku, z poziomu około 65 EUR/MWh do niemal 60 EUR/MWh. Początkowy spadek cen był również związany z sytuacją geopolityczną na Bliskim Wschodzie. Cena znalazła się w trendzie spadkowym, w momencie gdy rynek uspokoił się po umiarkowanym ataku Izraela na Iran. Następnie, wraz ze wzrostem cen gazu naturalnego, ceny kontraktów uprawnień na emisje wzrosły na skutek prognoz przewidujących zimniejszą zimę oraz pogorszenie się warunków atmosferycznych, które mają negatywny wpływ na produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z platformy Reuters

Prawa Majątkowe (Zielone certyfikaty, PMOZE_A)

Ceny zielonych certyfikatów od końca lipca 2024 roku notują systematyczny spadek cen. Ceny PMOZE_A osiągnęły lokalny szczyt na przełomie lipca i sierpnia, o wartości prawie 84PLN. Od tamtego momentu ceny świadectwa spadają aż do połowy października, gdzie osiągnęły wartość niecałych 36 PLN/MWh. Spadek ten jest spowodowany wysoką generacją ze źródeł OZE. Jednakże, w ostatnim tygodniu października, cena zielonych certyfikatów zaczęła rosnąć w związku ze słabą generacją energii z OZE, powodując zmniejszoną podaż certyfikatów.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z platformy Reuters

Rynek walutowy

Para walutowa EUR/PLN

W październiku 2024 kurs EUR/PLN wykazywał wahania, z dominującą tendencją umocnienia się euro wobec złotego. W pierwszej połowie miesiąca kurs wahał się w granicach 4,25-4,30 PLN za euro, natomiast pod koniec października jego wartość zbliżyła się do poziomów 4,35.

Decyzja NBP dotycząca stóp procentowych miały istotny wpływ na kurs złotego. Na początku października 2024 roku NBP utrzymał stopy procentowe na poziomie 5,75%, co sprawiło, że inwestorzy zainteresowali się złotym, zwłaszcza że stopy w Polsce były wyższe niż w krajach strefy euro stwarzając okazję carry trade.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z platformy Reuters

Para walutowa USD/PLN

W październiku 2024 kurs pary USD/PLN charakteryzował się zmiennością, głównie pod wpływem globalnych wydarzeń i decyzji amerykańskiego Fed. W pierwszej połowie miesiąca kurs utrzymywał się w granicach 3,93-3,96 PLN za dolara, jednak pod koniec października nastąpiło jego umocnienie, z notowaniami w okolicach 4 PLN. Na kurs wpływały zarówno decyzje Fed o stopach procentowych, jak i globalne niepewności związane z polityką i gospodarką. Wzrost rentowności obligacji skarbowych USA również przyczynił się do umocnienia dolara w stosunku do złotego.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z platformy Reuters

DŁUGOTERMINOWA SYTUACJA NA RYNKACH ENERGII ELEKTRYCZNEJ